W jakie torby pakować sprzęt?

Lepiej pakować sprzęt nurkowy w sztywne torby – mniejsza szansa na uszkodzenie. Z drugiej strony miękkie torby mniej ważą. Jeżeli pakujesz się w miękkie torby owiń delikatne części w piankę.

Uwaga! Automaty należy wziąć do bagażu podręcznego. Torby są rzucane przez obsługę i automaty mogą się uszkodzić. Lepiej zabrać automaty do bagażu podręcznego. Kiedyś budziły one niepokój i trzeba się było tłumaczyć przed obsługą co to jest i dlaczego w podróżnym, ale od kilku lat nikt mi takiego pytania nie zadał, nawet w USA, gdzie są bardzo rygorystyczni.

Do podręcznego bagażu sugeruje zabrać także latarki, aparaty, kamery oraz obudowy. Uwaga! Lepiej akumulatory i baterie od latarek przewozić w bagażu głównym. Czasami obsługa waży bagaż podręczny i wymaga, żeby zbyt ciężkie rzeczy nadać na bagaż główny. W tej sytuacji sugeruje zapytać, czy zagwarantują, ze automaty nie ulegną uszkodzeniu, które może doprowadzić do wypadku śmiertelnego. W przypadku kamery z reguły to wystarczy spytać, czy gwarantują, ze kamera z obudowa warta ponad 1000 dolarów nie zostanie uszkodzona w bagażu głównym. Takie pytania zwykle przekonują obsługę, żebyśmy zabrali sprzęt ze sobą do samolotu.

Jeszcze jedna rada. Jeżeli nie chcecie, aby obciążyli Was opłatą za sprzęt nurkowy, pakujcie się w normalne torby, a nie typowo nurkowe. Obsługa lotniska potrafi pobrać opłatę za sprzęt nurkowy nawet, gdy mieścimy się w limicie bagażu. Informują, że jest opłata za sprzęt nurkowy i mamy ją zapłacić niezależnie od wagi sprzętu. Kilka razy widziałam przypadek, gdy podróżny stwierdził, że ma w torbie tylko płetwy do snorklingu, a nie nurkuje. Na jacket powiedzieli, że to kamizelka ratunkowa. Automaty mieli w podręcznym (ktoś inny je trzymał, więc nie mogli tego sprawdzić przy odprawie). Zwykle więc warto jest mówić, że nie ma się sprzętu, chyba, że chcą nas obciążyć sporą kwotą za nadbagaż. Wtedy zwykle bardziej opłaca się przyznać, bo opłaty za sprzęt nurkowy są zwykle niższe niż za normalny nadbagaż.

Uwaga! Jeżeli chcesz zapłacić ryczałt za sprzęt nurkowy powinieneś go zgłosić. Oczywiście mogę to zrobić za Ciebie 🙂 Jeżeli nie zgłosisz linie mogą pobrać wyższą opłatę, decyzja należy do urzędnika.

Coraz więcej osób prosi mnie, żebym zarezerwowała im wyjazd liniami, gdzie są niskie ceny za sprzęt nurkowych. Ty też chcesz? Zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *