Należy zawsze sprawdzić, czy do kraju, do którego się wybieramy są jakieś obowiązkowe lub zalecane szczepienia.
Informacje na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać telefonicznie lub od lekarza kwalifikującego do szczepienia w Punkcie Szczepień. Należy jednak pamiętać, aby zaszczepić się odpowiednio wcześnie przed planowaną podróżą:
– co najmniej 10-14 dni (gdy cykl szczepienia jest jedno dawkowy)
– ok. 1,5 miesiąca (gdy cykl obejmuje więcej dawek)
Wyjazdy do wielu krajów wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby zakaźne. Szczepienia ochronne stanowią jeden z najbardziej skutecznych sposobów profilaktyki tych chorób. Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne dzielą szczepienia na: zalecane i obowiązkowe.
Szczepienia zalecane ( w zależności od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności i wieku osoby) . Należą do nich min. szczepienia przeciwko:
· WZW A i B
· błonicy, tężcowi
· poliomyelitis
· durowi brzusznemu
· meningokowemu zap. opon mózgowo-rdzeniowych
Rejony narażenia na niektóre choroby zakaźne przedstawiono na mapkach (na podstawie danych WHO – www.who.int). Zawsze należy sprawdzić najnowsze informacje w sanepidzie!
[singlepic id=1 w=320 h=240 float=center]
[singlepic id=2 w=320 h=240 float=center]
Szczepienia obowiązkowe (szczepienie p/żółtej gorączce)
Szczepienie jest obowiązkowe przy wyjeździe do krajów, w których choroba występuje (kraje endemiczne w Afryce i Ameryce Południowej), może być też wymagane, jeśli podróżujący przejeżdżał przez tereny endemiczne występowania żółtej gorączki, a wjeżdża do krajów, w których ona nie występuje.
Punkt Szczepień w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie jest upoważniony przez Światową Organizację Zdrowia do szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Szczepienia wykonywane są i dokumentowane zgodnie z zaleceniami WHO. Po szczepieniu pacjent otrzymuje certyfikat szczepienia czyli Międzynarodowe Świadectwo Szczepień tzw. „żółtą książeczkę” (International Certificates of Vaccination)
Rejony występowania ryzyka zakażenia żółtą gorączką (na podstawie danych WHO – www.who.int). Zawsze należy sprawdzić najnowsze informacje w sanepidzie!
[singlepic id=3 w=320 h=240 float=center]
Informacji na temat zasad profilaktyki w podróżach do krajów egzotycznych (np. dotyczących malarii, przeciwko której nie ma szczepionki) udzielają m. in.:
– Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie, PUNKT SZCZEPIEŃ mieści się w WSSE przy ul. Żelaznej 79, godziny pracy: poniedziałek 8:00-18:00, wtorek – piątek 8:00-15:00, Tel.: 620-90-01 wew. 116
– Poradnia Chorób Tropikalnych przy Szpitalu Zakaźnym w Warszawie tel. (0-22) 33 55 351 do 5,
– Centrum Medyczne LIM tel. (0-22) 458 70 00
– Lux Med tel. (0-22) 33 22 888
– Medicover tel. (0-22) 370 11 11 wew. 3 w Warszawie.