Nie chcesz płacić za przewiezienie sprzętu nurkowego?

Nie dziwię się, że nie chcesz płacić za sprzęt nurkowy. Nikt z moich klientów nie chce. Ja też, jak wyjeżdżam na nurkowanie, to nie chcę płacić za przewiezienie sprzętu nurkowego. Niektóre linie lotnicze to rozumieją…

Tymi liniami, są przede wszystkim linie rejsowe. W przypadku takiego przelotu należy poprosić o informację, jak linie traktują bagaż dla nurków. Zdarza się, że linie pozwalają zabrać dodatkową torbę o wadze 10-20 kg bez dodatkowych opłat. Zwykle trzeba zgłosić wcześniej, że będzie się miało taki bagaż.

Jeżeli linie nie dają darmowego bagażu dla nurków, co ma zawsze miejsce przy lotach czarterowych, warto wiedzieć jakie są zasady odnośnie przewożenia sprzętu nurkowego. Czasami są dwie możliwości płacenia za nadbagaż: za każdy 1 kilogram nadbagażu lub też jest wyceniona torba ze sprzętem nurkowym.

Czasami warto przeliczyć, która opcja bardziej się opłaca. W przypadku, gdy spakujesz się w jedną torbę i masz np. 3 kg nadbagażu, a nadbagaż kosztuje 10 euro za kg, a opłata za sprzęt nurkowy wynosi 50 euro, to bardziej opłaca Ci się zapłacić za 3 kg 30 euro. W przypadku, gdybyś miał 8 kg nadbagażu, to taniej Ci wyjdzie zapłacenie 50 euro za sprzęt nurkowy.

Pamiętaj, że możesz przewieźć tylko i wyłącznie pustą butlę do nurkowania, która musi być spakowana do odpowiedniej torby! Nie bierz ze sobą ciężarków, wszystkie bazy na całym świecie za darmo wypożyczają balast.

Uwaga! Niektóre linie lotnicze pobiorą opłatę za sprzęt nurkowy nawet, jeżeli nie ma nadbagażu. Poprostu posiadają taką opcję w cenniku i niezależnie, czy spakujesz się w jedną torbę wraz z ubraniami i sprzętem w 20 kg, czy też będziesz miał osobną torbę, opłata za sprzęt nurkowy zostanie pobrana.

Kiedyś było tak, że była jedna torba z nadbagażem był 1-2 kg, to pracownicy linii przymykali oko i nie kazali dopłacać. Teraz zdarza się, że gdy torba jest typowo nurkowa, to obsługa z automatu nalicza opłatę za sprzęt nurkowy. Niektórzy wręcz pytają co jest w torbie, nawet jeżeli to jest torba normalna. Jeżeli turysta powie, że sprzęt nurkowy, to wtedy każa mu za to zapłacić. Ostatnio spotkałam się z przypadkiem, że obsługa wręcz kazała otwierać torby i kasowała za sprzęt.

Niestety czartery nie zawsze przekazują informacje o sposobie pobierania opłat do biur podróży, informując jedynie jakie są limity bagażu. Na pytanie, jaka będzie opłata za nadbagaż odpowiadają, że taka informacja będzie udzielona przy odprawie. Zwykle można się dowiedzieć o takie opłaty w kasie na lotnisku, ale zdarza się, że urzednicy nie znają stawek i pobierają taką kwotę, jaką wypisze osoba przy odprawie. Niestety zadanie takiego pytania przy odprawie może spowodować, że zostanie naliczona wyższa opłata. Warto przed wylotem skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem linii lotniczej i poprosić o informacje na temat bagażu.

Decyzja w sprawie opłaty zawsze należy do urzędnika dokonującego odprawy pasażerskiej. Warto podejść z uśmiechem i być miłym, niejedną osobę uratowało to przed opłatą 🙂

Inną sprawą jest fakt, że linie ZAWSZE mają prawo nie przyjęcia nadbagażu. Związane jest to m.in. z maksymalną ładownością samolotu. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby każdy pasażer zabrał 100 kg zamiast standardowych 20kg to samolot byłby niesamowicie przeciążony.

Jeżeli nadbagaż jest wcześniej zgłoszony, to zwykle nie ma problemu z zabraniem go. Generalnie odmowa zabrania nadbagażu zdarza się bardzo rzadko. W całej historii prowadzenia biura podróży od 2002 roku spotkałam się z zaledwie 3 takimi przypadkami.

Pamiętaj, że różne linie lotnicze mają różne limity bagażu. Niezależnie od limitu zawsze maksymalna waga jednej torby nie może przekroczyć 32 kg. Jeżeli Twoja torba będzie ważyła ponad 32 kg (lub mniejszy limit ustalony przez linie) urzędnik może odmówić przyjęcia torby lub kazać Ci przepakować do drugiej torby. Jeżeli spotka Cię to niespodziewanie (nie przypuszczasz, że Twoja torba jest aż tak ciężka) zwykle możesz kupić jakąś torbę na lotnisku i się w nią przepakować. Jeżeli podejrzewasz, że Twoja torba jest za cięzka, weź ze sobą jakąś lekką torbę materiałową.

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie lub zamieść je poniżej, postaram się na nie odpowiedzieć. Będę także wdzięczna za komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *