Jak nauczyć dzieci pływać?

Aby bezstresowo nauczyć dzieci pływać najlepiej zapisać je na zajęcia nauki pływania conajmniej na kilka tygodni przed wyjazdem.

Nauka pływania dla dzieci – porady praktyczne

Daniel Ślusarczyk, właściciel Sport Games i Szkoły Pływania DELFINKI.

PRZED ZAJĘCIAMI PROSZĘ ODWIEDZIĆ PEDIATRĘ.

Maluszek przed pierwszymi zajęciami powinien (aczkolwiek nie musi) zostać przebadany przez lekarza, który oceni, czy dziecko może pluskać się w wodzie. Pływalnia nie jest wskazana dla zuchów z chorobami uszu czy układu moczowego. Przy zapisie na zajęcia, będziemy wymagać podpisania oświadczenie, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, by maleństwo uczyło się pływać.

PROSZĘ USTALIĆ ODPOWIEDNIĄ PORĘ.

Terminy zajęć powinni Państwo ustalić tak, by nie przypadały na pory drzemki malucha (bo będzie marudny). Ostatni posiłek proszę podać dziecku na godzinę przed pływaniem (choć przy mniejszych dzieciach dopuszczalne jest także karmienie przed zajęciami). Niemowlę nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny.

PROSIMY O ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE SIĘ DO WIZYTY NA BASENIE

Przed rozpoczęciem wizyt na basenie rodzice powinni przygotować dziecko do większego kontaktu z wodą. W tym celu podczas codziennych kąpieli należy przyzwyczajać dziecko do polewania wodą głowy oraz twarzy. Oczywiście na początku jest to odrobina wody, ale z czasem coraz więcej 🙂 Wskazane są kolorowe zabawki, dzięki którym pobyt dziecka w wannie jak i później w basenie będzie bardziej atrakcyjny.
Na zajęcia prosimy o zabranie wszystkich rzeczy, które normalnie używacie Państwo do kąpania zuchów w domu. No może oprócz wanienki 😀 Do tego coś „na ząb” dla zucha -nawet jeśli takowych jeszcze nie posiada 😀 oraz cos do picia. Po basenie większość dzieci jest głodna i spragniona. Standardem jest również zasypianie po zajęciach w aucie w drodze do domu. Taka drzemka może opóźnić normalną porę zasypiania.

PROSIMY O DUŻO UŚMIECHU NA ZAJĘCIACH.

Państwa spokój jest niezbędny podczas pływania z maluszkiem. Choć nasi instruktorzy robią wszystko, aby dzieci przez cały pobyt w wodzie były uśmiechnięte może się zdarzyć, że mały zuch będzie się denerwował lub zacznie płakać – kiedy malcowi naleje się woda do oczka czy uszka lub zakrztusi się wodą. Wtedy ogromną rolę gra opanowanie rodzica. Jeśli dziecko wyczuje Państwa zdenerwowanie, samo zacznie być niespokojne i może zniechęcić się do zajęć. Zasada ta dotyczy nie tylko basenu 🙂

PAMIĘTAJMY O SYSTEMATYCZNOŚCI.

Tylko regularne wizyty na basenie pozwolą maluchowi zaprzyjaźnić się z wodą i nauczyć się odpowiednich ruchów, wzmocnią też jego odporność. Część dzieci przez kilka pierwszych wizyt na basenie może wykazywać zdenerwowanie lub nawet płakać. Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że każdy zuch doskonale bawi się w wodzie w domu, we własnej wannie. Nie woda jest więc przyczyna zdenerwowania takiego zucha, ale dodatkowe czynniki pływaniu towarzyszące-hałas, duża ilość obcych ludzi, oświetlenie, pieluszka, rękawki. Czasami tych nowych bodźców jest za dużo jak na początkowe możliwości takiego zucha i płaczem daje nam znać, że nie bardzo mu się tu podoba. Spokój rodziców jest wtedy najważniejszy-należy odwrócić uwagę dziecka od otoczenia i skoncentrować ją na jakiejś zabawce. Nie trzeba się zniechęcać. Tak jak po pierwszym upadku nie będziecie Państwo zniechęcali dziecka do nauki chodzenia tak i w razie płaczu na pierwszych zajęciach nie rezygnujcie z tej doskonałej formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci znalezienie się w nowym miejscu wśród obcych jeszcze ludzi może powodować niepokój i budzić lęk. Z naszego doświadczenia wynika, iż większość dzieci aklimatyzuje się w grupie po 2-4 zajęciach.

PROSIMY O ZACHOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

Bardzo prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nasze małe zuchy podczas wspólnego pobytu na basenie. Szczególnie w trakcie pobytu pod natryskami, w drodze na zajęcia i przy przebieraniu zuchów. Nawet na chwilkę nie wolno zostawić maluszka samego, zwłaszcza położonego na przewijaku-zdarzył się przypadek, kiedy pozostawione na sekundę dziecko spadło z przewijaka! Nie pozwólmy dzieciom biegać po płycie basenu-podłoże jest często śliskie, łatwo o upadek i problem gotowy.

Mam nadzieję, że powyższe zmiany i wskazówki podniosą jakość zajęć, ku zadowoleniu Państwa i Waszych zuchów.

Do zobaczenia na basenie!

wujek Daniel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *